Wspomnienia z wystawy psów rasowych w Szczecinie 08.07.2016 12:04

Na Stadionie Klubu Sportowego „Arkonia” odbyła się w dniu 25 czerwca XXVIII Zachodniopomorska Wystawa Psów Rasowych oraz w dni 26 czerwca 2016 r. – XXIX Zachodniopomorska Wystawa Psów Rasowych, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Panią Dorotę Witkowską, przewodniczącą Zarządu Związku Kynologicznego w Polsce oddziału w Szczecinie.

W ciągu dwóch dni mogliśmy podziwiać ponad 1500 psów blisko 160 ras z 12 krajów Europy. Spotkać można było psy popularnych ras, takich jak labrador czy golden retriver, yorkshire terrier, chihuahua lub stale zyskujące na popularności jack russel terriery. Nie zabrakło też przedstawicieli rzadkich w Polsce ras: bouvier des ardennes, mudi, schapendoes, sarlooswolfhond, braque d’auvergne, a także ras psów odmiennych od innych jak nagie psy meksykańskie czy nieszczekające basenji. Na wystawie można było zobaczyć psy z wszystkich pięciu polskich ras, czyli polskiego owczarka nizinnego, polskiego owczarka podhalańskiego, ogara polskiego, gończego polskiego i charta polskiego. Na wystawie było wiele stoisk z karmą i akcesoriami dla psów.

Wśród licznych wystawców przedstawiających swoje oferty nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. dr hab. n. biol. Katarzyny M. Kavetskiej, dr hab. inż. Wioletty Biel oraz studentów naszego Wydziału, promujących nowy kierunek kynologia. Ewelina Łysoń (doktorantka WBiHZ) przedstawiała zainteresowanym osobom ofertę kierunku kynologia. W trakcie dwudniowej imprezy doszło do wielu miłych spotkań z byłymi absolwentami i pracownikami naszego wydziału, a także wymiany wiedzy i doświadczeń z osobami związanymi z hodowlą psów oraz zwiedzającymi wystawę. <a name="_GoBack"></a>

W programie imprezy na ringu głównym odbywały się pokazy szkolenia psów w wykonaniu szkoły UniwerPSYtet -  Małgorzaty Jędrzejczak (doktorantki WBiHZ) z zakresu agility, obedience, obrony: sportowej, cywilnej i mundurowej. Coraz więcej psów trafia do ludzi ceniących aktywność sportową, którzy świadomie wybierają rasy predysponowane do pracy. Nic więc dziwnego, że zamiast na codziennym spacerze w parku, można ich razem spotkać na torze agility, treningu posłuszeństwa, frisbee czy obrony. Właścicieli psów przyciągają emocje wynikające z rywalizacji oraz satysfakcja czerpana z wyjątkowej więzi z psem.

Mamy nadzieję, że dwudniowe spotkania, zarówno w upalną sobotę, jak i pochmurną niedzielę zaowocują liczną rzeszą studentów na kierunku kynologia i innych na naszym Wydziale.

Zdjęcia: Wioletta Biel, Małgorzata Jędrzejczak