Europejska Noc Naukowców już za nami 20.10.2015 08:56

Europejska Noc Naukowców organizowana jest od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej i ma na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca. W tym roku odbyła się 25 września. Od godzin porannych do późnych godzin wieczornych mieszkańcy naszego miasta mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach i pokazach oraz licznych konkursach zorganizowanych przez Naukowców naszej Uczelni. Tej wyjątkowej nocy każdy mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa.

W tym roku przygotowaliśmy 10 propozycji kierowanych do osób zainteresowanych nauką poprzez zabawę:

• „Jak znaleźć DNA w swojej kuchni?”
  • „Żywność funkcjonalna i jej bezcenny wpływ na organizm”
  • „Mikroorganizmy wokół nas”
  • „GMO czyli organizmy zmodyfikowane genetycznie”
  • ,,Analiza sensoryczna w ocenie żywności”
  • „Zwierzę terapeutą człowieka”
  • „Co to jest eutrofizacja?”
  • Podstawy genetyki”
  • „Od mleka do masła”, czyli zrób to sam aby było zdrowo i smacznie”
  • ,,Wpływ agility na zachowanie psa”

Zdjęcia: Małgorzata Szewczuk, Anna Majewska

W trakcie zajęć pod tytułem "Jak znaleźć DNA w swojej kuchni?" młodzi adepci nauki mogli przekonać się, jak przy pomocy produktów i urządzeń dostępnych w każdym gospodarstwie domowym (m.in. alkohol, płyn do mycia naczyń, woda, blender, lodówka) można z łatwością wyizolować DNA z owoców. Uczestnicy z zaangażowaniem i zainteresowaniem podeszli do  eksperymentu, doskonale się przy tym bawiąc. Otrzymany przez młodych  ludzi efekt końcowy, tzn. możliwość zobaczenia DNA na własne oczy, był dla nich niezwykle zdumiewający.

Europejska Noc Naukowców 2015 w Szczecinie będzie dal wielu osób niezapomnianym wydarzeniem. Przyczyniła się również do promocji walorów przyrodniczo- turystycznych naszego miasta oraz ZUT w Szczecinie w tym Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.