„Mikroorganizmy wokół nas” – ostatnie zajęcia z LUTKa 16.10.2015 09:34

W dniu 08.06.2015 roku, przeprowadzone zostały zajęcia praktyczne z mikrobiologii dla uczniów z GM nr 27 w Szczecinie. W trakcie zajęć uczniowie analizowali mikroorganizmy stanowiące florę fizjologiczną zwierząt i człowieka.

Uczniowie zapoznali się z morfologią i systematyką takich mikroorganizmów jak bakterie i grzyby oraz ich miejscem w otaczającym świecie. Poznali wykorzystanie mikroorganizmów w biotechnologii i ochronie środowiska oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. W czasie zajęć praktycznych poznali podstawowe metody i techniki pracy w laboratorium mikrobiologicznym, w tym:

- przygotowywania różnego rodzaju podłoży mikrobiologicznych

- metod hodowli mikroorganizmów,

- izolacji mikroorganizmów z różnych środowisk naturalnych,

- posiewu mikrobiologicznego na stałe podłoże,

- analizy morfologii bakterii,

- barwienia przyżyciowego i utrwalonego,

- oznaczania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki

Zajęcia przeprowadzone zostały przez dr inż. Karola Fijałkowskiego, mgr inż. Dorotę Peitler oraz studentów Koła Naukowego Mikrobiologów z Katedry Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej.