Wydarzenia

,,Święto Mleka i Zwierząt Hodowlanych” – Glinna 2016 15.06.2016 12:16

W dniach 4-5 czerwca 2016 roku odbyła się XIV Wystawa Bydła Mlecznego-Święto Mleka i Zwierząt Hodowlanych w Glinnej pod Starym Czarnowem. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Stare Czarnowo, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz, Szczeciński Związek Hodowców Bydła, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Oddział w Koszalinie oraz Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Koszalinie.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja championów i wicechampionów wystawy bydła mlecznego oraz konkurs „Młodego Hodowcy” podczas którego dzieci oprowadzały po ringu cielęta.

 W programie imprezy, obok wystawy bydła mlecznego, można było  zobaczyć pokazy owiec, kóz, gołębi, królików i ptactwa ozdobnego. Ogromną sympatię dzieci wzbudziły trzymiesięczne źrebaki.

 

 

Z myślą o najmłodszych powstała krowia zagroda. Dzieci mogły doić ,,mućkę” i ,,ujeżdżać byka” - jak na prawdziwym rodeo. Zorganizowano również wiele warsztatów o tematyce mlecznej, przedstawień interaktywnych i konkursów z nagrodami.

W trakcie Święta Mleka odbyły się pierwsze Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w piciu mleka na czas.

W niedzielę zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody w konkursie „Moja Mleczna Kraina”, do którego w tym roku wpłynęła rekordowa ilość prac z całego województwa zachodniopomorskiego - ponad 1500.

Dla uczestników wystawy przygotowano park maszynowy, stoiska z produktami regionalnymi, stoiska firm współpracujących.

Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt reprezentowały w sobotę: mgr Ewa Kwita i inż. Agnieszka Wróbel (SKN Hodowców Zwierząt Przeżuwających „TAURUS”), inż. Maja Cierniak oraz dr hab. Anita Kołodziej-Skalska, natomiast w niedzielę: inż. Oliwia Nagórska i inż. Joanna Kotowska (SKN „TAURUS”) oraz dr inż. Małgorzata Szewczuk. Wspomogli nas również: dr inż. Beata Matysiak i dr hab. Tadeusz Karamucki.

Na naszym stoisku można było zapoznać się z nową ofertą kształcenia, spróbować miodu z uczelnianej pasieki oraz wziąć udział w konkursie rozpoznawania jaj ptasich.

 Po wystawie można było wybrać się do Ogrodu dendrologicznego w Glinnej.

  Zdjęcia: Tadeusz Karamucki