Targi edukacyjne - sprawozdanie 15.05.2015 07:28

Według wstępnych szacunków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w bieżącym roku szkolnym do egzaminu maturalnego przystąpiło w kraju 310 500 osób. W województwie zachodniopomorskim, zdających maturę po raz pierwszy było ponad 12,5 tys. uczniów z czego w Szczecinie 4045 a w Koszalinie 1414 osób. Dla kandydatów na studia wyższe szczecińskie uczelnie publiczne przygotowały ponad 18 tys. miejsc na pierwszy rok studiów.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, dotyczące szczególnie naszego województwa, już od kilku lat Biuro Promocji prowadzi działania promocyjne na terenie całego kraju. Wspólnie z Akademią Morską, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Szczecińskiem uczestniczymy każdego roku w prawie 30 wydarzeniach targowych adresowanych do maturzystów. Razem tworzymy projekt „Akademicki Szczecin”, który jest wspierany finansowo przez Gminę Miasto Szczecin.

Prezentacje targowe zostały podzielone na dwa okresy. W miesiącach luty-kwiecień odwiedzamy miasta w naszym województwie oraz imprezy targowe w województwach ościennych. Natomiast jesienią staramy się dotrzeć do największych ośrodków akademickich w kraju.

W tym roku targi rozpoczęliśmy w Choszcznie (17.02.), gdzie organizatorem był Zespól Szkół nr 1. Kolejne miasta na mapie targowej to Słupsk (19.02.) i Świdwin (26.02.). Na początku marca „Akademicki Szczecin” zaprezentował się na XII Targach Edukacyjnych Absolwent 2015 w Gorzowie Wielkopolskim (03-04.03.) i Zielonej Górze (10-11.03.). Natomiast w Bytowie (13.03) gościliśmy na IX Targach Edukacyjnych „Przyszłość 2015”. W Drawsku Pomorskim (18.03.) spotkaliśmy się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych podczas VI Targów Pracy i Edukacji. W Poznaniu (20-22.02.) prezentowaliśmy się na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Toruń (25-26.03.) to XXII Targi Ofert Edukacji Akademickiej „Promocja Edukacyjna 2015”.

Poznańskie Targi Edukacyjne, to doskonałe miejsce do efektywnej prezentacji naszej uczelni w tym wydziału. Na targach można było zainteresować swoją działalnością szeroką rzeszę młodych ludzi stojących przed wyborem dalszej drogi nauki. Zdaniem mgra Krzysztofa Żuka z Pracowni Anatomii Zwierząt reprezentującego WBiHZ ZUT w Szczecinie targi dają duże możliwości na promocję uczelni, a atmosfera sprzyja nawiązywaniu przyjaznych kontaktów, ośmiela młodych ludzi i ułatwia przeprowadzanie rozmów.

(format:  jpg, rozmiar:  89 kB) (format:  jpg, rozmiar:  91 kB)

(format:  jpg, rozmiar:  74 kB)

Pod koniec marca z ofertą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zapoznali się maturzyści z Białogardu (27.03.), Gdańska (30-31.03.) oraz ponownie Choszczna (31.03.), gdzie tym razem organizatorem targów był Zespół Szkół nr 2.

Do Gdańska wybrały się mgr inż. Dorota Peitler i mgr inż. Anna Żywicka z Katedry Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej.

W kwietniu spotkaliśmy się z uczniami z Pyrzyc (08.04.), Skwierzyny (09.04.), Chojnic (15.04.), Goleniowa (22.04.) oraz Gryfic (28.04.)

Według danych, które przekazali nam organizatorzy targów, wszystkie imprezy wystawiennicze odwiedziło łącznie ponad 35 tys. maturzystów, czyli ponad 11% osób zdających w kraju egzamin dojrzałości.

Podczas prezentacji ofert szczecińskich uczelni, maturzyści oraz ich opiekunowie mieli możliwość otrzymania materiałów informacyjnych o Szczecinie. Przekonywaliśmy do połączenia odwiedzin naszego miasta z możliwością zorganizowania zajęć pokazowych dla uczniów. Wielu nauczycieli wyraziło zainteresowanie taką możliwością zorganizowania wycieczki szkolnej.

„Akademicki Szczecin” w liczbach

35000 maturzystów, którzy odwiedzili nasze stoisko

5800 przejechanych kilometrów

138 godzin otwarcia stoiska targowego

29 dni „w trasie”

17 targów edukacyjnych

Pracownicy i Doktoranci naszego Wydziału brali również udział w Targach edukacyjnych w całej Polsce. Pani mgr Katarzyna Woźniak oraz mgr inż. Agnieszka Korpal z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt promowały WBiHZ ZUT w Szczecinie m.in. w Zielonej Górze i Toruniu (Fot. 1, 2, 3, 4, 5).

(format:  jpg, rozmiar:  84 kB) (format:  jpg, rozmiar:  78 kB)
 (format:  jpg, rozmiar:  90 kB) (format:  jpg, rozmiar:  88 kB)

(format:  jpg, rozmiar:  96 kB)

W promocję kierunków kształcenia na naszym Wydziale włączyła się również mgr inż. Natalia Ławrów z Pracowni Anatomii Zwierząt odwiedzając targi w Bytowie.