Zajęcia terenowe z przedmiotu „Utrzymanie i hodowla zwierząt futerkowych" 25.04.2018 10:22

W dniu 16 kwietnia 2018 roku studenci pierwszego stopnia, III roku kierunku Zootechnika (specjalność Zootechnika i Pielęgniarstwo zwierząt), w ramach przedmiotu Utrzymanie i hodowla zwierząt futerkowych, uczestniczyli w zajęciach terenowych w brokowni skór North American Fur Action (NAFA), która jest zlokalizowana w Parku Przemysłowym w Łozienicy koła Goleniowa. W trakcie zajęć studenci zapoznali się z zagadnieniami związanymi praktyczną oceną jakościową skór zwierząt futerkowych.

Fot. 1. Studenci III roku kierunku Zootechnika na zajęciach w brokowni skór NAFA w Łozienicy

NAFA to najstarszy na świecie dom aukcyjny, zajmujący się sprzedażą skór zwierząt futerkowych. Istnieje już od 1670 roku, a jego główna siedziba znajduje się w Ontario w Kanadzie. Brokownia skór znajdująca się w Łozienicy jest jedynym takim ośrodkiem oceny skór w Polsce i zajmuje się rocznie oceną ponad 8 mln skór pochodzących od mięsożernych zwierząt futerkowych. W trakcie zajęć studenci zapoznali się z działaniem brokowni skór NAFA oraz dokładnie poznali metody oceny jakościowej skór. Dowiedzieli się m.in. na jakie typy dzieli się skóry. Pan Łukasz Rakowski, pracownik NAFA w Łozienicy, który jest selekcjonerem żywych zwierząt oraz skór pokazał przy użyciu skór norczych jak się mierzy ich rozmiar, rozpoznaje poszczególne odcienie kolorów w danej odmianie barwnej, jak ocenia się wysokość i gęstość okrywy włosowej, czy też jak ocenia się wady występujące na skórach. Studenci mogli też sami dokonywać oceny skór.

Fot. 2. Ocena wysokości okrywy włosowej.

Tekst i zdjęcia: Lidia Felska-Błaszczyk