Informacje bieżące dla pracowników WBiHZ

Sprawozdanie z wykładu "Starość - fizjologia czy patologia?" 16.01.2014 08:43

Pani prof. dr hab. Iwona Szatkowska  w dniu 11. grudnia  2013 roku w ramach comiesięcznych Spotkań z nauką  wygłosiła wykład pt.: "Starość - fizjologia czy patologia?"

Wykład poświęcony był problemom związanym ze złożonym procesem starzenia się. W pierwsze jego części zaprezentowano najnowsze teorie na temat starzenia się organizmów różnych gatunków. W dalszej natomiast opisano kilka modeli zwierzęcych dla chorób dziedzicznych związanych z przedwczesnym starzeniem się - progerii dziecięcej i syndromu Wernera, a także zaprezentowano bardzo rzadkie przypadki u ludzi, w których proces starzenia jest znacznie opóźniony. W podsumowaniu powrócono do pytania postawionego w tytule wykładu a zakończono konkluzją, iż na dzisiejszym etapie wiedzy jednoznaczna odpowiedź na nie jest bardzo trudna.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła dobra frekwencja i bardzo pozytywne opinie uczniów oraz ich opiekunów. Uczestniczyła w nim młodzież m.in. z Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach oraz z II LO i IX LO ze Szczecina.