Narodziny w ZUT 13.06.2023 11:44

W zwierzętarni Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. Niemierzyńskiej miał miejsce pierwszy poród w stadzie owiec. Na świat przyszły dwa jagnięta - tryczki (młode samce) owcy domowej. Rodzice przybyli do nas w czerwcu 2021 roku z Zakładu Doświadczalnego w Kołbaczu należącego do Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie.

Najwyraźniej bardzo dobrze u nas czują się, a klimat i otoczenie sprzyjają powiększaniu stada. Zresztą nie mogło być inaczej, gdyż opieką kotnej matki zajmował się Pan Leszek Borowicz pod okiem Pana profesora Jana Udały. W kontroli przebiegu ciąży mieli też swój udział studenci Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, którzy wraz z Panem profesorem Tomaszem Stankiewiczem i Panią profesor Barbarą Błaszczyk za pomocą aparatu ultrasonograficznego badali stan zaawansowania ciąży. Poród przebiegł pomyślnie i zakończył się szczęśliwymi narodzinami dwóch jagniąt, które są w dobrej kondycji i przybierają na masie.

W związku z narodzinami wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na fb na imiona nowych mieszkańców zwierzętarni.

Dziekan Wydziału

dr hab. inż. Arkadiusz Pietruszka, prof. ZUT