Sprawozdanie z wykładu: "Odkrycie fizycznej struktury DNA - sekret zdjęcia 51" 08.04.2015 08:51

Tuż przed feriami tj. 14.01.2015r. gościliśmy na naszym Wydziale młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in. ze Szkół Salezjańskich (Liceum i Gimnazjum), GM 18 im. Noblistów Polskich, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 (GM 14 i LO XI), Zespołu Szkół nr 3 w Szczecinie oraz Liceum Katolickiego na wykładzie Pani dr hab. Ingi Kowalewskiej-Łuczak pt. "Odkrycie fizycznej struktury DNA - sekret zdjęcia 51".

Wykład poświecony był odkryciu struktury DNA i tajemnic, które z nią się wiązały. W 1962 roku laureatami Nagrody Nobla zostali James Watson, Francis Crick i Maurice Wilkins za swoją przełomową pracę na DNA. Odkrycie struktury DNA jest jednym z największych osiągnięć w historii nauki, a często bywa opisywane, jako klucz do wyjaśnienia sekretu życia. Dwóch najbardziej zdeterminowanych „detektywów DNA” to Brytyjczyk Francis Crick i Amerykanin James Watson. Ale był również brytyjski naukowiec – Rosalind Franklin. I to właśnie ona odpowiedzialna jest za uzyskanie kluczowego zdjęcia rentgenowskiego. Zarówno Watson, Crick i ich kolega Maurice Wilkins, starają się rozwiązać zagadkę struktury DNA, ale to praca Franklin utoruje im drogę to rozwiązania. Bez jej wiedzy uzyskali dostęp do jej wyników i niezwykłego obrazu rentgenowskiego DNA. Doprowadziło to do jednego z większych odkryć w nauce, a niektórzy również uważają, że do jednej z większych niesprawiedliwości.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu i byli zafascynowani pracą naukową odkrywców. Nie zdawali sobie sprawy z kłopotów, napotykanych trudności jakie dotykały naukowców i wielkiej ich determinacji. Z przyjemnością chłonęli wiedzę i czekają na dalszą część wykładu.

(format:  JPG, rozmiar:  3,17 MB) (format:  JPG, rozmiar:  3,15 MB)
 (format:  JPG, rozmiar:  3,18 MB) (format:  JPG, rozmiar:  3,14 MB)
 (format:  JPG, rozmiar:  3,19 MB)

Fot. Małgorzata Szewczuk